CENTRUM OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ

Centrum Opieki Wytchnieniowej powstało w 2023 z inicjatywy Fundacji Hospicyjnej i oferuje bezpłatną czasową opiekę dzieciom i dorosłym niesamodzielnym z powodu choroby lub niepełnosprawności, dając w ten sposób ich rodzinom szansę na odpoczynek, zadbanie o swoje zdrowie lub załatwienie spraw, na które zwykle brakuje im czasu.

Z położonego w gdańskiej dzielnicy Aniołki budynku roztacza się widok na zieleń Wroniej Górki i krajobraz gdańskiego Śródmieścia. W nowo wybudowanej placówce dla podopiecznych przewidziano 24 komfortowe, klimatyzowane pokoje 1- i 2-osobowe z łazienkami oraz wspólną przestrzeń terapeutyczną. Łącznie placówka posiada 44 miejsca opieki całodobowej i 20 miejsc opieki dziennej. W przyszłości do budynku Centrum zostanie przeniesiony również oddział stacjonarny Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Centrum Opieki Wytchnieniowej oferuje pobyt dzienny w godzinach 8:00-18:00 oraz pobyt całodobowy do 14 dni w roku. Zapewnia podopiecznym profesjonalną opiekę i wsparcie w codziennych czynnościach, zajęcia fizjoterapeutyczne oraz pomoc psychologiczną zarówno dla chorych, jak i ich bliskich. Centrum Opieki Wytchnieniowej oferuje także grupowe oraz indywidualne zajęcia terapeutyczne z zakresu terapii manualnej, arteterapii, muzykoterapii itp.

W Centrum Opieki Wytchnieniowej również opiekunowie mogą uzyskać różne formy wsparcia psychologicznego, prawnego, czy też edukacyjnego, dotyczącego organizacji i sprawowania opieki w domu.

CAŁODOBOWA OPIEKA WYTCHNIENIOWA

Całodobowa opieka odbywa się w siedzibie COW, przy ul. M. Kopernika 17 C w Gdańsku. Miejsce to jest wpisane do Rejestru Wojewody dla placówek świadczących całodobową opiekę dla osób niepełnosprawnych, somatycznie przewlekle chorych.

W budynku COW, z myślą o całodobowej opiece wytchnienieniowej, została wyodrębniona przestrzeń, w skład której wychodzą 24 komfortowe pokoje, 1- lub 2-osobowe z łazienkami. Pokoje są przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Zadbaliśmy także o grupę osób, która żyje z demencją – dla nich zaaranżowano w sposób szczególny m.in. łazienki.

To co ważne – Centrum Opieki Wytchnieniowej jest przystosowane także do pobytu dzieci.

Każdy pokój posiada klimatyzację, telewizor i bardzo duże okna – dzięki czemu podopieczni będą mogli czuć się naprawdę komfortowo. W pokojach są łóżka, które mają możliwość regulacji oraz bardzo nowoczesny system przywoławczy. Aranżacja pokoi została zaprojektowana tak, aby przestrzeń, w której będą przebywać nasi podopieczni, była bezpieczna, komfortowa, ale jednocześnie domowa.

W budynku znalazła się przestrzeń do odpoczynku dziennego wraz z dostępem do aneksu kuchennego. Nie zabrało również tarasu, który tak został zaprojektowany, by również osoby leżące wraz z łóżkiem mogły na nim przebywać.

Opieka, która będzie oferowana opierać się będzie na standardach i procedurach wypracowanych przez niemal 40-sto letnie doświadczenie Fundacji Hospicyjnej. Placówka została wyposażona w najwyższej klasy sprzęt: podnośniki, wózki kąpielowe, fotele wytchnieniowe, system dostępów, monitorowania; wszystko po to, by zagwarantować podopiecznym pobyt na najwyższym poziomie bezpieczeństwa i komfortu.

Ale to co najistotniejsze, to ludzie, którzy tworzą to miejsce.  Zadbaliśmy o to, by personel, zatrudniony w COW-ie być wysoce wykwalifikowany, doświadczony a nade wszystko empatyczny i wrażliwy.Skip to content