CZYM JEST OPIEKA WYTCHNIENIOWA? – Centrum opieki wytchnieniowej

CZYM JEST OPIEKA WYTCHNIENIOWA?

Opieka wytchnieniowa to czasowe zastąpienie rodziny, czyli opiekunów rodzinnych, w sprawowaniu opieki w domu nad bliskim, niesamodzielnym z powodu choroby lub niepełnosprawności. Jest bardzo ważną pomocą, szczególnie w przypadku opiekunów, którzy pełnią tę rolę przez wiele miesięcy, a często również i lat. To kilka, kilkanaście godzin opieki każdego dnia, 365 dni w roku. Trudno sprostać temu zadaniu bez wsparcia i odpoczynku.

Opieka wytchnieniowa jest realizowana w domach podopiecznych lub w specjalistycznej placówce.

GDAŃSKIE CENTRUM OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ

Nasza placówka powstała przy ul. Kopernika 17C w Gdańsku. Inwestycję zainicjowała Fundacja Hospicyjna.

Dla podopiecznych przewidziano łącznie 24 pokoje 1- i 2- osobowe. W trzech budynkach, oprócz nowoczesnego, całodobowego, miejsca pobytu dla chorych dzieci i dorosłych, objętych opieką wytchnieniową, w przyszłości będzie również oddział stacjonarny Hospicjum Dutkiewicza oraz pobyt dzienny dla dzieci i dorosłych. Już teraz z opieki będzie mogło skorzystać 60 osób, 40 w ramach opieki całodobowej oraz 20 w ramach opieki dziennej.

Centrum zapewni opiekę chorym i niesamodzielnym dzieciom i dorosłym, dając w ten sposób ich rodzinom czas na odpoczynek, zadbanie o swoje zdrowie lub załatwienie spraw, na które zwykle brakuje im czasu. Opiekunowie będą mogli uzyskać w nim różne formy wsparcia psychologicznego, prawnego, czy też edukacyjnego, dotyczącego organizacji i sprawowania opieki w domu.

ZAPOZNAJ SIĘ HISTORIĄ BUDOWY GDAŃSKIEGO CENTRUM OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ – KLIKNIJ

Skip to content